INFO linka: 0911 790 899

Tatranská Lomnica


TAJOMSTVÁ NOČNEJ OBLOHY   -  14:00 – 24:00

Astronomický ústav SAV,  Tatranská Lomnica

Miesto: Areál SAV na Starolesnianskych lúkach pri Tatranskej Lomnici 

smer Poprad - Veľká Lomnica - Stará Lesná: Cez Poprad na Veľkú Lomnicu, Starú Lesnú, cca 1 km za obcou Stará lesná odbočíte k areálu SAV (smer k hotelu Horizont).

smer Podbanské - Starý Smokovec - Stará Lesná: cca 1 km pred Tatranskou Lomnicou odbočíte z Cesty Slobody do prava na Starú Lesnú. Od železničnej stanice po cca 1500 metroch odbočíte k areálu SAV (smer k hotelu Horizont).

Program
V pravidelných intervaloch sa uskutočnia hodinové prehliadky Astronomického ústavu SAV a pavilónov G1 a G2, kde budú návštevníci môcť vidieť pozorovaciu techniku zameranú na výskum premenných hviezd a extrasolárnych planét. Počas týchto exkurzií si vypočujete výklad o histórii ústavu a súčasnom výskume na AsU SAV. Prezentácia vedeckých výsledkov dosiahnutých na AsU SAV Vám priblíži aj ďalšie perspektívy výskumu kozmických objektov v spolupráci
so zahraničnými inštitúciami. 

Prednášky
Tešiť sa môžete aj na tri multimediálne populárno-náučné prednášky so zameraním na slnko, asteroidy a kométy, premenné hviezdy a extrasolárne planéty.
17:00 - Dr. Július Koza  - Anatómia Slnka
19:00 - Dr. Marek Husárik - Votrelci slnečnej sústavy
20:30 - Dr. Ľubomír Hambálek - Vzdialené svety - Exoplanéty

18:00 - 24:00 - Nočné pozorovanie oblohy
Po zotmení Vás čaká pozorovanie nočnej oblohy v areáli Astronomického ústavu, pomocou prenosného astronomického ďalekohľadu spoznáte objekty jesennej oblohy (planéty, hmloviny, galaxie atd.), o ktorých sa v simultánnom odbornom výklade dozviete zaujímavé podrobnosti.

Tešíme sa na Vás!